Bordel v hlavě

Pravda vítězí?

Zdroj
Tak už jsem se tu smutnou novinu také dozvěděla.
Cestou z práce, kde jsem bohužel neměla možnost sledovat průběh sčítání hlasů, jsem v autobusu opožděně pročítala všechny možné reportáže, články a reakce na sociálních sítích. Povím vám, že takhle smutno mi dlouho nebylo… možná si říkáte, proč by se sedmnáctiletá holka, která vlastně ještě ani nemá právo volit, měla trápit výsledky voleb.
Možná proto, že ta holka doufala konečně ve změnu. Doufala, že náš stát bude prezentovat někdo, kdo se dokáže vyjadřovat slušně a nedělat nám ve světě ostudu. Doufala, že se naše cesta začne stáčet spíše na západní stranu zeměkoule. Doufala, že slušnost a galantnost vyhraje nad lží a buranstvím.
Zase se ovšem v našem národu zklamala…
To, že Češi jsou xenofobní konzervy, jejichž jediným smyslem života je půllitr pěkně napěněného pivečka, vím už dávno. Ale tohle…
Jiří Drahoš rozhodně nebyl mým favoritem, každopádně byl pro mě mnohem přijatelnější než Miloš Zeman. Kdyby to bylo na mě, posadila bych na Hrad Marka Hilšera (nebo Světlanu Witowskou), který si mě získal nejen svými politickými názory, ale i svým velice gentlemanským chováním po své porážce.
Nechci v tomto článku nikoho urážet, každý máme právo na svůj názor, každý si mohl zvolit, koho chtěl.
Nesouhlasím s výroky, že Zeman je hloupý debil, co nemá v politice už dávno, co dělat. Uvědomuji si, že je to vzdělaný člověk s opravdu bohatými politickými zkušenostmi. Já osobně bych ho nevolila z toho důvodu, že se mi nelíbí způsob, jakým vystupuje a jeho kontakty s Ruskem a Čínou. Pokud jste ale pozorně sledovali debaty, určitě jste si všimli, že oba dva kandidáti druhého kola, se na spoustě věcí shodli, názorově nebyli tolik odlišní. Byl to hlavně souboj západu proti východu, reprezentativního chování proti vulgaritám a myšlenky demokracie proti myšlence komunismu.
To, co mi vadí je to, že Zeman vyhrál na základě lživé a útočné kampaně, kterou si mimochodem vlastně ani nevedl. Vadí mi, že lidé ho volili převážně z toho důvodu, že si myslí, že zbaví naši zemi uprchlíků, kterých tu máme asi tolik, kolik já mám jedniček z matematiky. Celá jeho kampaň byla postavená na tomto jediném faktu. Stop imigrantům a Drahošovi? Ale no tak…
Zeman je podle mě svým způsobem tak trochu génius (nebo spíše pan Ovčáček?), přesně ví, co říct a udělat, aby oslovil tu část české populace, která se o politiku příliš nezajímá a jejich inteligence není zrovna nejvyšší. Nechci tím urážet Zemanovi voliče, ale upřímně, co si budeme povídat, když se podíváme na grafy, zjistíme, že většina jeho voličů nemá ani středoškolské vzdělání. To nemyslím nějak špatně, můj děda také volil Zemana, argumentoval to tím, že ať tam bude sedět kdokoliv, on bude muset pořád chodit do práce, pořád bude dostávat stejný plat a prakticky nic se pro něj nezmění. Dát svůj hlas právě Zemanovi ho přesvědčilo to, že je proti uprchlíkům. Politika ho příliš nezajímá, debaty nesledoval, Drahošovo jméno znal jen z lživých billboardům, které z něj dělaly vítače.
Jsem nespokojená s tím, jak je český národ zmanipulovatelný. Prezident není Bůh! Ve skutečnosti jsou jeho pravomoci malé, není rytíř na bílém koni, co vyžene z našeho území uprchlíky.
Je mi líto, že o budoucnosti našeho státu rozhodují neinformovaní občané.
Je mi líto pana profesora, který musel snášet urážky od nevychovaných zastánců našeho současného prezidenta. Někteří se tedy opravdu vyznamenali… kdyby to alespoň zůstalo jen u těch urážek na sociálních sítích, ale debata na TV Prima byla opravdu vrchol… spíše než prezidentskou debatu to připomínalo vyhrocený fotbalový zápas.
Každopádně na letošních prezidentským volbách, které sice nedopadly podle mých představ a přání, se najde i pár pozitivních věcí. Za úplně nejkrásnější moment voleb a celkově asi i za nejsvětlejší chvíle české politické scény považuji spojení neúspěšných kandidátů – Fischera, Hilšera a Horáčka a vyjádření jejich podpory panu Drahošovi. Nemůžu si pomoc, ale dokázat takto přijmout prohru a otevřeně vyjádřit svou podporu jednomu z kandidátů, který je porazil, je podle mě opravdu krásné. Další pozitivní věcí je rozhodně to, že to Zemanovo vítězství nebylo úplně stoprocentní, přeci jenom rozdíl v těch procentech je opravdu nízký. Já být na jeho místě, bylo by mi trošičku trapně, kdybych měla prezidentovat státu, ve kterém mě sice půlka voličů zvolila, ale téměř stejně velká skupina voličů by byla proti mně.
Poslední věc, kterou vnímám kladně je to, že stačí přežít pět let (vzhledem ke zdravotnímu stavu pana prezidenta možná ani to ne), pak ta vytoužená změna konečně přijde.
Jen doufejme, že za těch pět let se nestaneme součástí Ruska, nebudeme zase vystávat fronty na banány a Babiš se nestane naším císařem (pardon, carem).
Možná to všechno vidím až moc černě, přeci jen prezidentovi pravomoci nejsou tak velké, jak už jsem psala výše. Každopádně tak jako tak, i kdyby se žádná z mých předpovědí nesplnila, minimálně tu ostudu ve světě nám svým opileckým a vulgárním chováním bude dělat i dále.
Zeman zkrátka není můj prezident, kdyby vyhrál na základě férové kampaně a lidé mu dávali svůj hlas z jiných důvodů, než takových, s kterými funkce prezidenta vůbec nesouvisí, akceptovala bych výsledky a nenamítala bych ani ň. Tohle pro mě byla zkrátka jen jedna velká manipulace s obyvatelstvem politikou nepolíbeným.
Tak a teď se do mě pusťte! Co já se k tomu mám, co vyjadřovat, že? Jsem jen naivní sluníčkářka, co uráží ostatní, o politice nic neví a nepřipouští si, že názor někoho jiného by mohl být ten správný.
Lesoholka
<p>Jsem jen další ze sedmi miliard duší na tomto světě – v podstatě celkem nezajímavá zrzka s hlavou neustále v oblacích, která kdysi věřila tomu, že může být jiná, neobyčejná. Na svět jsem přišla před osmnácti lety a od té doby tak nějak (někdy méně, někdy více úspěšně) proplouvám životem. Ráda filozofuji o životě, ovšem ne nad sklenkou vína, ale spíše nad hrnkem dobré kávy či čaje, pozoruji oblohu, čmuchám skořici a hraju si na rádoby spisovatelku. Sem tam přejíždím štětcem po papíře, ztrácím se v barvách a nechávám se unášet tóny elektrických kytar a bubnů. Ráda bych procestovala celý svět v dodávce, otevřela si kavárnu v domečku na stromě a naučila se finsky.</p>

13 thoughts on “Pravda vítězí?

 1. Nebudu zmiňovat koho jsem volila, ale ať už je prezident jakýkoliv, nikdy by se neměl volit kvůli vzhledu (setkala jsem se s lidmi, kteří volili pana Drahoše jen kvůli tomu, že nějak vypadá, a nic jiného je nezajímalo. Ani to za čím si stojí apod. Což mě docela hodně zaráželo. Podle mě by se prezident neměl volit podle toho kdo je hezčí, když to tak blbě řeknu, ale podle toho jaké má zkušenosti a názory.)
  Souhlasím s tím, že nakonec měli oba kandidáti skoro stejné názory, zkoušela jsem i volební kalkulačku a víceméně se ti dva shodovali skoro ve všem.
  Národ vždycky bude rozdělený na dva tábory a teď už tuplem. Bude tu banda co bude stát za Zemanem a banda co bude za Drahošem a budou se pošťuchovat. To se i dalo čekat. Škoda, že lidi nechápou co je to demokracie a musí se urážet na základě toho, kdo koho volil. To je opravdu smutné. 🙁

 2. Souhlasím s tebou, volit prezidenta kvůli vzhledu je rozhodně hloupost. Chování některých lidí je opravdu zarážející, co se týče výroků na ty z druhého volebního tábora. Uznávám to, že si ho zvolila většina, nelíbí se mi to, ale (zatím ještě pořád) žijeme v demokratickém státě. Uznávám to, že Zeman je prezidentem České republiky, ovšem MÝM prezidentem rozhodně není.

 3. Velmi pekny clanok 😀 Ja tiez nemam pravo sa o tom vyjadrovat, ale zijem v Prahe tak sa to tak trošku týka aj mna. A aj teba. Tak čo by sme si nepovedali svoje.

  Velmi pekne a mudro rozmyslas , velmi si ma potešila 🙂 Cesky narod by si mohol brat priklad z teba, ked sa 17 ročné dievča vie nejako dovtipit a povenovať tomu o čo ide, prečo by 40 roční ludia nemohli 🙂 mali aj viac času , a o dosť :))

  zlatičko ale neboj sa, ludia sa poučia ale až po tom, čo sa niečo zle stane.. Slovensko na tom nie je o nič lepšie , ale teraz nehovorim o prezidentovi. Tam sa historia opakuje.. tu máte aspon slobodne media a policiu a sudy 🙂

  Ale nerozčuluj sa nad tym a nekaz si den.
  Koniec koncov, asi si iné nezaslúžia 🙂

  Nika 🙂

 4. Hezký článek. Ve spoustě věcí se shodneme. A mně je 18 za půl roku, takže se mi prezidentské volby taky těsně vyhnuly… S výsledkem osobně spokojená nejsem, tak uvidíme, co z toho bude.

 5. Ja už som na svojom blogu spomínala, že sa do politiky moc nevyznám, nie to ešte do tej vašej – českej. Avšak rozumiem, prečo sa mnohí z vás za vášho pána prezidenta hanbia. Každopádne som veľmi rada, že v našom svete žijú ešte ľudia ako ty, pretože dokážeš vyjadriť svoj názor bez toho aby si urážala a dehonestovala ostatných.
  -Pseudoumelec

 6. #amen
  Taky jsem z toho byla smutná. Ale upřímně, nic jiného jsem ani nečekala. Pozitivní je aspoň to, že ten rozdíl byl opravdu minimální a že se možná snad více lidí, a hlavně mladých lidí, začalo zajímat o politiku. Přesto je smutné, jak jsou Češi stále naprosto mediálně negramotní a uvěří všemu, co jim kdo nastrčí pod nos.
  Četla jsem teď knihu Opuštěná společnost, kterou rozhodně doporučuju. Kromě jiného jsem se tam ale dozvěděla právě to, že Zeman si nevylhal jenom (oboje) prezidentské volby, ale vlastně celá jeho kariéra stojí na lžích a pomluvách. Je mi z toho zle, je mi zle z toho, jak se zachoval hned po volbách a je mi jasné, že to bude jenom horší, protože si už nemusí brát žádné servítky, prezidentství má zajištěné a může pokračovat v těch s prominutím svinstvech, co se na Hradě dějí.
  Třeba někdy zmoudříme a naše republika se začne konečně ubírat lepším směrem než teď. A jestli ne, tak si akorát dláždíme další cestu k nesvobodě.

 7. Musím říct, že s tebou naprosto souhlasím, ale na druhou stranu jsem to prostě čekala…Můj děda totiž taky volil Zemana a dle toho, čím argumentoval, mi došlo, že o politice ví vlastně velký kulový a takoví lidi by neměli vůbec volit. Moc hezký článek 🙂

  Praguetales

 8. Líbí se mi, že se nebojíš otevřeně vyjádřit svůj názor na tohle ostré téma. Byla jsem u několika diskuzí, které se zvrhly ve velkou divočinu a dohady o tom, který ze dvou postupujících kandidátů byl ten lepší. Mrzí mě, že se tolik lidí, nechalo zviklat překroucenými informacemi. Dost by mě zajímalo jestli se o to teď lidi zajímají dál a vědí, že se pan Drahoš chystá do parlamentu a tam teprve bude moct něco změnit.

 9. Je to napsáno velice pěkně a střízlivě.
  Tahle volba asi nejvíce ukázala selhání několika předešlých vlád a nejen jich. V celé té informační či spíše dezinformační válce prohrálo školství, odborníci i novináři, protože se přestali zajímat o problémy těch, kteří nejčastěji chodí k volbám a jsou schopni se nejvíce zmobilizovat. Intelektuál totiž vždy tisíckrát přemýšlí nad tím, zda má cenu jít volit a koho volit, když už se rozhodne jít k té urně.
  Změnu musíme začít my všichni. Přestat plivat, že ostatní jsou hloupí, pitomí, mají vysokou školu života nebo nemají ani devět tříd základky, a začít se ptát, co mají za problémy, kde je třeba změny. Uprchlíci nejsou problém – jsou jen prostředkem pro ostatní zhojit si rány a svým způsobem i volání o pomoc. Někteří (a není to jen problém těch "méně chytrých") prostě neumí říci přímo "Pomoz mi.", ať už z důvodu studu či proto, že když prosili o pomoc, tak je nikdo neslyšel.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top