Cestování

Léto v plném proudu aneb jak jsem se z milé dívky stala maďarským tyranem

Prázdniny – sluníčko, zmrzlina, výlety, romantické procházky za západem slunce, letní večírky,… a hlavně dostatek času na mé milované cestování!

První země, kterou jsem letos navštívila, bylo Maďarsko, konkrétně tedy Budapešť. Možná se vám to bude zdát jako netradiční místo na dovolenou, ale já se jí zkrátka nemůžu nabažit! Dva roky zpátky v době adventu mě toto město naprosto uchvátilo, byla jsem ale zvědavá, jak vypadá bez všech těch světýlek, vánočních trhů, stromečků a sněhu. Takže jakmile se začala probírat naše veteránská dovolená, bylo jasné, že mezi návrhy na cílovou destinaci nesmí Budapešť chybět. Pro ty z vás, kteří nevědí, o čem je řeč… Veteráni je název pro naší sedmičlennou skupinku přátel, kteří spolu po základní škole zůstali v kontaktu, schází se a jednou za čas si spolu udělají výlet. Loni to byla Vídeň, letos jsme se posunuli ještě maličko více na východ. A i když jsme cestovali v mírném oslabení, jednoho z členů držely doma studijní povinnosti, bylo úžasné zase se sejít, obzvláště na tak kouzelném místě.

Ubytováni jsme byli přímo v centru, kousek od Budapest eye, v uličce plné terásek, restaurací, barů a kaváren, což bylo pro mě jako kavárenského povaleče naprosto ideální. Pokud hledáte pěkné a levné ubytování v centru Budapešti a nevadí vám troška plísně na stropě, mohu vám toto místo jedině doporučit (odkaz zde). Nebojte, nemusíte se ničeho bát, ubytování bylo jinak čisté a krásné, už teď mi chybí ta prostorná sprcha a pohodlný koženkový gauč, na kterém jsem byla nucena přespávat, když mě Káťa po nocích zběsile kopala ze spaní… navíc ta plíseň je poměrně srandovní, povedlo se nám v ní najít Španělsko, Itálii, Velkou Británii, Austrálii a dokonce i Island a Madagaskar. Zkrátka taková netradiční cestovatelská dekorace…

Jako hlavní organizátorka a PlanMaster celé akce, jsem měla program ve svých rukách. A protože jsem velmi zákeřný a zlý člověk, který vstává brzy ráno se slepicemi, nastolila jsem tvrdý vojenský režim! Žádné dlouhé vyspávání, každý den tak dlouhá procházka, abych si nasbírala co nejvíce kroků do Samsung health a udržela se mezi nejlepšími uživateli (ano, až takový ďábel jsem) a žádný velký hluk, abych nezískala špatné hodnocení pro svůj profil na airbnb. Také jsem je donutila navštívit většinu památek a dát si guláš. Za vrchol svého tyranství považuji to, že jsem donutila pánskou část osazenstva umýt nádobí.

První den byl víceméně odpočinkový, po dlouhé cestě jsme zamířili na Budapest eye, z kterého jsme měli krásný výhled na celé město, poté jsme se vydali k Dunaji. Večer jsme postupně odpadávali u filmu a já jsem zjistila, že spát s Káťou v jedné posteli, nebyl dobrý nápad a přemístila jsem se na gauč. Druhý den jsme navštívili termální lázně Széchenyi, což byla premiéra i pro mě, při mé první návštěvě Budapešti jsme lázně úplně vynechali.

Dám vám jednu takovou malou radu, v případě, že byste lázně rádi navštívili, kupte si lístky přes internet! Vyhnete se dlouhým frontám a vlastně hned jakmile vejdete se vás ujme někdo ze zaměstnanců, nasadí vám takový ten gumový náramek a hned se můžete jít koupat. Fronty na pokladnách jsou totiž opravdu šílené. Széchenyi byly krásné, sluníčko se činilo (na můj vkus možná až moc), ale těch lidí… znovu bych tam asi už nešla. Opravdu tam bylo přelidněno a mě osobně to válení v horké vodě po dvou hodinách přestalo bavit, nejsem hold lázeňský typ… Každopádně jsem moc ráda, že jsme se tam podívali, nenavštívit termální lázně, když už je člověk v Maďarsku, by byl hřích. Jednou mi to ale stačilo.

Následující den jsme se rozhodli vypadnout na chvíli pryč z města a svezli se vláčkem k Balatonu. Řeknu vám, že ten jejich systém místenek ve vlaku je vážně ta nejhloupější věc, jakou jsem kdy viděla. Až budete cestovat někdy po Maďarsku vlakem, opravdu si sedněte na to místo, které máte na jízdence napsané, i kdyby to znamenalo, že člověk, s kterým cestujete, bude sedět v úplně jiném vagónu. Maďaři jsou na ty čísílka celkem citlivky a jsou schopní se s vámi dlouho hádat, i když cestují sami a vy je slušně poprosíte, zda by si s vámi nemohli vyměnit místo, že cestujete s přáteli a rádi byste seděli pohromadě… Můžete to zkusit vysvětlit té paní na přepážce, u které si budete jízdenky kupovat, že byste rádi seděli spolu, ale vzhledem k tomu, že anglicky mluví většina místních opravdu špatně, budete rádi, když vůbec pochopí, kam chcete jet…

Balaton byl vážně krásný, už chápu, proč ho tolik lidí volí jako alternativu k dovolené u moře. Upřímně bych mu možná také dala před mořem přednost, člověk si tu alespoň může pořádně zaplavat. A také, že jsme si zaplavali! Teda ne všichni… moji kamarádi jsou totiž srabi. Podle předpovědi mělo celý den pršet, nikdo jsme nepočítali s tím, že bude počasí na koupání, nakonec ale sluníčko vylezlo a my byli bez plavek. Ti z vás, co mě znají, vědí, že mně osobně absence plavek problém nedělá. Spodní prádlo toho přece zakrývá stejně jako plavky, tak proč ze sebe dělat fiflenku, že? Rozhodla jsem se tam tedy vykoupat ve spodním prádle, k čemuž jsem nakonec překecala i mistryni v noční kopané Káťu. Ostatní si sotva smočili prstíky, srabi!

Zbylé dny jsme se pak už tak nějak jen potloukali městem, chodili po památkách, zašli si na guláš, což je mimochodem další z vašich povinností, pokud navštívíte Maďarsko – termální lázně a guláš!

Cestou zpátky jsme si udělali krátkou zastávku v Bratislavě, kde jsme přespali na strašidelné party lodi. Další rada do života… pokud se chystáte na party loď, zkuste si vybrat k vašemu pobytu lepší den než neděli, to tam těch party moc nebude… a vlastně tam nebude vůbec nikdo kromě vás. Bude to loď duchů, kde budou neustlané postele po divokém víkendu, prázdné flašky a na zemi rozházené oblečení, což působí v kombinaci s velmi tmavými prostory podpalubí, minimem světla, rozvrzanými schody, mřížemi a obří černobílou podobiznou Charlieho Chaplina velmi,velmi strašidelně. Jak z hororu…  jako kdyby tam ty lidi zabili a jediné, co po nich zůstalo, bylo oblečení a prázdné flašky. Přiznám se vám, že na to, abych šla sama na záchod, jsem v sobě opravdu odvahu nenašla… každopádně všichni jsme přežili, žádný sériový vrah nás na kousíčky nerozsekal.

V Bratislavě jsme stihli navštívit hrad, takové to historické centrum a někteří z nás si pochutnali i na haluškách… toho jsem se ale já zdržela. Pardon, slovenští sousedé, ale na mě je to zkrátka strašně těžké a hutné jídlo (i když my se svým knedlo vepřo zelo na tom asi nejsme o moc lépe).

 

Letošní veterání dovču mohu tedy prohlásit za úspěšnou, dokonce jsme si po tom týdnu ani nezačali lézt na nervy a myslím, že jsme si jak z Budapešti, tak i z Bratislavy odvezli mnoho krásných zážitků. Více fotek z našich cest naleznete brzo buď tady v galerii nebo můžete navštívit můj instagram. Tam můžete sledovat i mé další cesty, za dva týdny odjíždím do Amsterdamu, pak je na řadě Slovinsko a v září si ještě odskočím na týden do rakouských Alp, takže se mátě určitě na co těšit.

Kam se chystáte v létě, vy? Byli jste v Budapešti? Jaký dojem na vás zanechala? Podělte se se mnou o své zážitky!

 

Lesoholka
<p>Jsem jen další ze sedmi miliard duší na tomto světě – v podstatě celkem nezajímavá zrzka s hlavou neustále v oblacích, která kdysi věřila tomu, že může být jiná, neobyčejná. Na svět jsem přišla před osmnácti lety a od té doby tak nějak (někdy méně, někdy více úspěšně) proplouvám životem. Ráda filozofuji o životě, ovšem ne nad sklenkou vína, ale spíše nad hrnkem dobré kávy či čaje, pozoruji oblohu, čmuchám skořici a hraju si na rádoby spisovatelku. Sem tam přejíždím štětcem po papíře, ztrácím se v barvách a nechávám se unášet tóny elektrických kytar a bubnů. Ráda bych procestovala celý svět v dodávce, otevřela si kavárnu v domečku na stromě a naučila se finsky.</p>

6 thoughts on “Léto v plném proudu aneb jak jsem se z milé dívky stala maďarským tyranem

 1. Takový výlet – propojení Bratislavy, Budapešti a třeba Vídně, by mě strašně lákalo podniknout, ale bylo by to dost náročné (spíš fyzicky, si myslím, finančně asi tolik ne :D). Krásné fotky a určitě i nezapomenutelný zážitek! 🙂

  1. Ve Vídni jsme přestupovali, ale nezdrželi se. Tím, že jsme tam byli loni a neměli jsme zase tolik času, tak jsme se rozhodli ten den navíc dát té Budapešti. Ale určitě by tohle propojení nebylo špatné, všechny tři lokality jsou super. Fyzicky náročné? Ale vůbec! Všechna tato města jsou od sebe relativně kousek, jsou levná, bezpečná,… a dneska v těch klimatizovaných autobusech (nebo zrovna tenhle trip se dá podniknout i vláčkem) je i příjemně a pohodlně 🙂

 2. Jé, máš nový design blogu, že jo? Je super! ♥
  Jinak ten váš výlet vypadá dost dobře, mrzí mě, že taky nemám nějakou takovou partu, s kterou bych něco takového mohla podniknout 🙁 Nechcete rozšířit Veterány ještě o jednoho člena? 😀 Budapešť vypadá krásně, tu strašidelnou loď bych asi nedala 😀

  1. Díky, ještě to není úplně doladěné ten design, ale snažím se 🙂
   I když věřím, že jsi strašně milá holka, vstupní brána k Veteránům je nadobro uzavřená, narušovalo by to podstatu celé skupinky, ale věřím, že časem si nějakou takovou super partu taky seženeš 🙂 A Budapešť kromě toho, že krásně vypadá, tak krásná i je. A hlavně strašně levná, takže šup na výlet!

 3. My jsme v Budapešti teď a přes Nový rok. Nejsme tu poprvé, takže celkem ani nebloudíme. Budapešť to je pro klidné, neakční lidi, co si rádi někam sednou na káfo a rádi si zablbnou v lázních a že jich tu pár opravdu je. Moje srdeční jsou Szent Lukács, ale hezký jsou i lázně Gellert a hlavně, pro noční tvory, páteční či sobotní noční cachtání 22-4:00 v lázních Rudasz, to nemá chybu, tím spíš, když vylezete na střechu a z 38 bazénku koukáte na noční Budapešť.

  1. Před Vánoci jsem se tam teď podívala znovu a musím říct, že ten bazének na střeše je teda něco!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top