Ze života

Zapít maturitu? Ne, děkuji! Václavák volá!

Tak je to za mnou, přátelé! Zkoušku dospělosti jsem zvládla a maturitu mám v kapse (s vyznamenáním jako bonusem k tomu)!  Komentáře typu “šprtka” si nechte prosím pro sebe, celý svaťák  jsem na to kašlala a dohánělo to vše pár dní před samotnou zkouškou…. měla jsem zkrátka štěstí na otázky. Ani nevíte, jak jsem ráda, že už na půdu toho příšerného gymnázia, co mě čtyři roky psychicky a duševně vyčerpávalo, nikdy nevkročím! Jedna etapa mého života je úspěšně za mnou a další může začít.

Hned po vyhlášení výsledků ústní části maturit, jsem pospíchala rychle domů, převlékla se do něčeho méně formálního a šup na demonstraci do Prahy! Myslím, že málokomu mohla uniknout série demonstrací pod taktovkou Milionu chvilek pro demokracii, které se již několikrát konaly po celé republice. Požadavkem demonstrantů je demise Marie Benešové, která nahradila ve funkci ministra spravedlnosti Jana Kněžínka. Jedné z demonstrací jsem se účastnila na domácí půdě v Liberci. Počasí nám nepřálo a účast nebyla nijak závratná. I tak ale bylo krásné vidět, že existují lidé, kterým není současná situace lhostejná. V Liberci se nás sešlo pár desítek, v Praze mezitím zaplnili celé Staroměstské náměstí. Toužila jsem být mezi demonstranty v Praze, zažít tu pravou demonstrační náladu. Pochopitelně, že svůj názor vyjádřím ráda kdykoliv a kdekoliv, ale v té Praze by to zkrátka mělo mnohem větší kouzlo.A tak když jsem se dozvěděla, že příští demonstrace se přesouvá na náměstí Václavské, věděla jsem, že něco takového si nesmím nechat ujít. Jen ať nás pan Babiš vidí všechny v plné síle na jednom místě! A ta symbolika Václavského náměstí k tomu! S kamarádem z práce jsme tedy koupily jízdenky a hurá do Prahy! Euforie z úspěšně složené maturity mě ještě ani nepřešla, a už jsem byla plná očekávání následujících několika hodina. Co vám budu povídat, trošku jsem se bála, že ten Václavák se nezaplní, ale mé obavy byly zbytečné. Lidí, kteří přišli podpořit správnou věc, bylo víc než dost. Demonstranty podpořili i významní politici a umělci, obzvlášť mile mě překvapilo vystoupení Jana Nedvěda. Dokonce jsem se i maličko vlnila u písničky Tomáš Kluse, jehož hudební kariéru jinak zcela ignoruji.

Musím říct, že jsem byla hrdá, když jsem nás tam všechny tak pozorovala. Nikdy jsem nebyla nějak nacionalisticky založená, niky jsem nebrečela dojetím při tónech státní hymny, nemalovala si při sportovních událostech českou vlajku na tvář (ehm… já ani moc ty sportovní události nesledovala), ani jsem nikdy neopěvovala naši přenádhernou zemičku. Když jsem ale viděla tolik lidí, kteří bojovali za spravedlnost justice, o zachování demokratických principů a přežití právního státu, ve vzduchu vlály české vlajky, cítila jsem se najednou strašně dojatě…

Nemyslím si, že by si ten pán nahoře z šedesátitisícového davu něco dělal, je mi z toho maličko smutno, ale být zticha také není řešením. Raději se budu účastnit demonstrací, které k ničemu nepovedou, seznamovat se s lidmi se stejným politickým smýšlením a alespoň naivně doufat, že jednou možná třeba… než abych nedělala vůbec nic. Koneckonců, je to naše právo!

Mnoho lidi demonstranty kritizuje, že bojují za demokracii, ale sami zpochybňují výsledky svobodných demokratický voleb. Nevím, jak ostatní, ale já určitě nic nezpochybňuji. To, že je ale někdo demokraticky zvolen, neznamená, že si může během svého funkčního období dělat, co chce. Vítěz voleb není přece neomezeným vládcem. Existují přeci psaná i nepsaná pravidla, která by se měla dodržovat. Pod jedním z příspěvků jsem v komentářích četla jednu takovou krásnou argumentaci. Pokud si žena svobodně zvolí svého partnera, vezme si ho a on ji později začne surově bít, mlátit, pít alkohol,… je to v pořádku, protože si ho sama zvolila? Protože to byla její svobodná volba?

Já rozhodně Milionu chvilek za demokracii fandím a ráda se budu jejich akcí i nadále účastnit. A co, vy? Jak se k těmto demonstracím stavíte, vy? Účastnili jste se některé?

 

Autorem náhledového obrázku a obrázku demonstrujících je pan fotograf Jakub Joachim.

Lesoholka
<p>Jsem jen další ze sedmi miliard duší na tomto světě – v podstatě celkem nezajímavá zrzka s hlavou neustále v oblacích, která kdysi věřila tomu, že může být jiná, neobyčejná. Na svět jsem přišla před osmnácti lety a od té doby tak nějak (někdy méně, někdy více úspěšně) proplouvám životem. Ráda filozofuji o životě, ovšem ne nad sklenkou vína, ale spíše nad hrnkem dobré kávy či čaje, pozoruji oblohu, čmuchám skořici a hraju si na rádoby spisovatelku. Sem tam přejíždím štětcem po papíře, ztrácím se v barvách a nechávám se unášet tóny elektrických kytar a bubnů. Ráda bych procestovala celý svět v dodávce, otevřela si kavárnu v domečku na stromě a naučila se finsky.</p>

8 thoughts on “Zapít maturitu? Ne, děkuji! Václavák volá!

  1. To zvládneš. Oni všichni dělají jen bububu, ale ve skutečnosti to není o moc nepříjemnější než třeba očkování. Zpočátku budeš nervózní, ale jakmile budeš mít po první zkoušce a uvidíš, že se ti všichni učitelé zuby nehty snaží pomoci, všechno to z tebe spadne a bude to dobré 😉

 1. Nejdříve bych také řada poblahopřála k maturitě! 🙂
  Demonstrace ovšem nijak nepodporuji. Nejsem voličem ANO, ale upřímně, nemyslím si, že to někdy bude lepší… každá vláda krade. A co se týče postavy Marie Benešově, přijde mi, že ta hraje v celé téhle aférce vedlejší roli, demonstrující její osobu jen zneužívají, aby si mohli zanadávat na premiéra. A poslechnout si zdarma Tomáše Kluse bylo pro mnoho mladých lidí také skvělým důvodem, proč se akce zúčastnit. A o fotkách na instagram, aby vypadali jako strašně politiky znalí a uvědomělí občané, raději ani nemluvím.
  Akceptuji tvůj názor, vyjadřuješ se slušně a věcně, věřím, že nejsi jedním z těch případů, kteří si potřebují dokazovat něco na instagramu, ale zkrátka s tvým názorem nesouhlasím 🙂

  1. Nemyslím si, že by někdo postavy Marie Benešové zneužíval. Marie Benešová je vážným problémem a nemyslím si, že osoba s její pověstí by měla zastávat post ministryně spravedlnosti, obzvláště v době, kdy trestně stíhanému premiérovi teče do bot a člověk na takovém postu mu může značně pomoci z takovéto situace ven. Já osobně jsem určitě na Václavák nejela kvůli Klusovi nebo fotce na instagram a myslím, že tak učinil málokdo z demonstrujících. A to, že každá vláda krade, přeci neznamená, že je to něco, nad čím by se měly zavírat oči? Ale o tom ani tolik demonstrace nebyla, v současnosti jde primárně o Marii Benešovou. Ono to snad jednou lepší bude, ale ne dokud se budou dít takovéto věci. Možná trošku naivně si troufám tvrdit, že “Ano, bude líp”, jen ne s trestně stíhaným premiérem s Benešovou v zádech.
   Každopádně děkuji za slušně vyjádřený postoj, je to příjemná změna oproti těm neandrtálským diskuzím na facebooku.

 2. Přidávám se ke gratulantům! 🙂
  A demonstrace musela být skvělá. Milion chvilek pro demokracii sleduji, podporuji a s jejich požadavky naprosto souhlasím. Účastním se protestů jen u nás doma v Plzni, na Václavák mi to bohužel nevyšlo. Ale atmosféra musela být teda nádherná, až je mi líto, že jsem tam nebyla.

  1. Mockrát děkuji 🙂 Budeš mít šanci zajet si na Václavák příští úterý, třeba to tentokrát vyjde!

 3. Jsem moc ráda, že už konečně můžu chodit demonstrovat dle libosti. V posledních týdnech jsem prostě v pondělí a úterý vždycky z nějakého důvodu nemohla – maturita, předávání vysvědčení, rodinné sešlosti… Ale teď jsem v úterý byla, příští týden jdu u nás ve městě. Je to skvělý pocit, i když táta říká, že tím nic nedokážu a že je to zbytečné a že se nic nezmění. No jo, ale snažit se musíme. 🙂

  1. I kdybychom neměli nic změnit, přijde mi fajn dát najevo svůj názor. On sám od sebe neustoupí, co si budem…
   Ale už v tom nejsme alespoň sami… Evropská unie už na něj také vyvíjí určitý tlak. Musíme vydržet 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back To Top